Córdoba – Arjantin


Uğur Bozdogan

Web Tasarım - Grafik tasarım
Fotoğrafçılık
Seo Hizmetleri

Córdoba çok sevdiğim diğer bir şehir. Buenos Aires’e 700 km. uzaklıktadır. Öğrendiğime göre Arjantin’in büyük sanayi şehirlerinden biriymiş. Cordoba güvenlik açısından daha emniyetli bir yer. Buenos Aires’te hemen hemen her işyerinin girişini demir parmaklık yada sağlam panjurlar ile kapatılmış durumda. Córdoba’da bu tür bir görüntüye pek rastlamadım. Burada ilgimi çeken diğer bir şey, çok sosyal bir şehir. Akşam üzerleri Paseo del Buen Pastor binasının etrafında yüzlerce insan oturur ve sohbet eder, günün yorgunluğunu atarlar.
Yine ilgimi çeken bir başka şey ise burada genç nüfus çok daha fazla. Şehirde bulunan çok sayıda üniversite ve bilimsel enstütiler bunun ve şehrin “La Docta”‘ diye anılmasının sebebi olsa gerek. Şehirde dolaşırken Güney Amerika insanının sıcak ruhunu hissedebiliyordum. Burası yine Arjantin’in çok turist çeken yerlerinden birisi. Çünkü koloni zamanlarından kalan bir çok bina ve yapıya ev sahipliği yapıyor. Şehirde dolaşırken sanki çok uzun zamandır burada yaşıyor gibi hissettim. Garip bir histi. Bu duyguyu burada ve Montevideo’da (Uruguay’ın başkenti) hissettim.
Nedenini tam olarak açıklayamıyorum ancak, binalar, işyerleri, insanların birbirine ve bana olan yaklaşımları bir araya geldiğinde böyle bir his uyandırdı bu iki şehir. Her iki şehirde güvenlik açısından iyi ve insanlarıda çok sıcak ve yardımsever.

Cordoba sokaklarında yürürken eminim sizde çok yabancılık çekmeyceksiniz. Şehir mimari dokusu ile enfes görsellikler sunuyor sizlere. Bir kaç kere acaba bu bir rüyamı diye düşündüğüm oldu. Bir şehri şehir yapan binası taşı toprağı değil elbette. Bunları bize güzel gösterecek şeylerde olması gerekiyor. Canlı ve hissedilen şeylerden bahsediyorum. Şehrin bu görkeminin dışında eğlence hayatı renkli. Zaten Güney Amerika insanıda deyim yerindeyse tıngırtıya oynayan tipte insanlar ve bu yüzden nerede olurlarsa olsunlar eğlenememeleri imkansız gibi.

Şehrin genel karakteristliği

Córdoba, Arjantin’in merkezinde, Sierras Chicas Dağları’nın eteklerinde, başkent Buenos Aires’in 700 km kuzey batısında yer almaktadır. Ülkenin ikinci büyük sanayi şehri olmasına rağmen Koloni döneminden kalma birçok tarihi bina kentte yer almaktadır. Vikipedi

Alan: 577 km²
Nüfus: 1,391 milyon (2010)
Belediye başkanı: Ramón Javier Mestre İl: Córdoba
Kulüpler ve Takımlar: CA Belgrano, CA Talleres de Córdoba

Yorum yapın