Montevideo – Uruguay


Uğur Bozdogan

Web Tasarım - Grafik tasarım
Fotoğrafçılık
Seo Hizmetleri

Montevideo’yu deneyimlemek ve gözlemlemek için birkaç dakikanızı ayırırsanız, diğer Güney Amerika başkentlerinçokta benzemediğini kolayca fark edersiniz. Hatta bizim gibi Buenos Aires’ten çıkıp aynı ilgi çekicilik/güzellikte, ritm ve hareketlilikte bir şehir bekliyorsanız inanın sizi büyük bir hayal kırıklığı bekliyor. Montevideo yaşayan nefes alan doğa dostu bir kent. Ancak burayı sevdirten şehrin veya doğanın güzelliği değil kesinlikle. Montevideo diğer gördüğüm şehirlerden farklı geldi, anladığım kadarıyla şehir içinde bina ve çevrelerine deyim yerindeyse fazla makyaj yapılmamış, insanlarıda bu şehir gibi olabildiğince doğal, içten ve samimi.

Montevideo’da dikkatimi çeken bir diğer ayrıntı, Daha önce gördüğüm Güney Amerika ülkelerindeki güvenlik önlemlerinin burada olmaması. Hatta Lambra plajı yakınlarında yere düşen bir cep telefonunun, insanların görmeleri için yüksek bir yere konulduğunu ve kimsenin ona dokunmadığını gördüm. Bu beni inanılmaz şaşırttı. Yine şehirde güvenli bir biçimde, en ufak bir tatsızlıkla karşılaşmadan tek başınıza geç saatlere hatta sabaha kadar gezebilirsiniz. Özellikle tek başına gezen bayan gezginler için bu sözüm. Montevideo muhtemelen Güney Amerika’nın en güvenli şehirlerinden biridir ve yaşam kalitesi bakımından bölgenin geri kalanına kıyasla çok yüksektir. Montevideo’yu anlamak, burada yaşayan insanları tanımakla mümkün.

Uruguay açık fikirli bir ülke. Esrar gibi eşcinsel evlilik de yasal olmakla birlikte, bildiğim kadarıyla Uruguay dünyada esrar üretimini, satışını ve tüketimini düzenleyen ilk ülkeydi. Plaza Juan Pedro Fabini’de bir bankta otururken içinizi bir huzur kapladığını hissedebilirsiniz ve burada otururken ellerinde mate çayları ile birlikte parka gelen yada önünüzden yürüyen bir çok insan göreceksiniz. Mate bir içkiden daha fazlasıdır. Bu dostluk ve misafirperverlik ile, gelenek ve göreneklere saygı ile ilgilidir. Mate çayı elden ele dolaştırılır, bu sırada insanların yüzlerinde sıcak bir gülümseme ve hoşnutluğu rahatlıkla görebilirsiniz. Montevideo halkının sohbeti ise inanın bambaşka.

Montevideo, Uruguay nüfusunun yaklaşık yarısına ev sahipliği yapan bir başkent. La Rambla, şehirdeki en popüler yer. Hemen belirtmeliyim ki La Rambla’yı UNESCO Dünya Mirası listesine girmiştir. Rambla, başkenti tamamen sınırlayan sahil şerididir, uzunluğu ise yaklaşık 16 km’dir. Şehrin atmosferini hissetmek ve günün tadını çıkarmak için gerçekten eşsiz bir yerdir. Yerel halk bir çalışma gününün sonunda yürüyüşe çıkmak, koşmak, bisiklet sürmek, paten yapmak veya gün batımının tadını çıkarmak için buraya gelirler ve bence hiçte haksız değiller.

Cecil & Gordi, con amor y anhelo.

“Montevideo – Uruguay” üzerine bir yorum

Yorum yapın